Föräldrars rättigheter trumfar barnens
![]() |
Synd. Skam. Förtappelse. |
Kammarrätten i Sundsvall kör över Skolverket och ger tre laestadianska flickor i Norrbotten rätt att slippa skolans dansundervisning. Annika Borg skriver läsvärt om detta på bloggen Kristen opinion under titeln Fina flickor dansar inte.
När man läser domen från Kammarrätten i Sundsvall, där man avgjort att en flicka ska undantas från undervisning i dans, som ingår i ämnet idrott, pga föräldrarnas religiösa – kristna – övertygelse, slås man av att det just är föräldrarnas rätt som är i fokus. Föräldrarnas rätt är utgångspunkten, inte alls flickan och hennes rätt till utveckling. Den juridiska expert som konsulterats hänvisar t ex inte till barnkonventionen. Vi har tidigare haft krav från en ultraortodox judisk familj angående hemundervisning för döttrarna (något som först beviljades av Kammarrätten i Göteborg, men den domen upphävdes av högre instans) och flickor från muslimska familjer som t ex “sluppit” skolresor med övernattning. Alla dessa exempel handlar om inskränkningar i flickors liv.
Publicerad: 1 August, 2013 i Feminism, Mänskliga rättigheter.
Etiketter: Feminism, Mänskliga rättigheter
Kommentarer
Kommentar från Patrik Lindenfors
Tid: 1 August 2013, 14:58
Du har förstås helt rätt, Leif. Jag låter din kommentar så kvar utan att rätta inlägget så det blir tydligt för kommande läsare.
Kommentar från Leif berinder Ershag
Tid: 1 August 2013, 13:46
“Barn till laestadianska föräldrar” heter det, inte “laestadianska flickor”. Det finns inga judiska, kristna, laestadianska, socialdemokratiska eller nazistiska barn. Det finns bara barn till föräldrar med dessa åsikter/åskådningar.